RSS
 

Gry dla dzieci – pochłaniacz czasu czy edukacyjna zabawa?

09 mar

Jest wielu przeciwników gier dla małych i dużych dzieci. Przede wszystkim słyszy się, że na gry jeszcze za wcześnie, że jeszcze zdarzy się w życiu nagrać, że uzależni się od elektroniki, że to pochłaniacz czasu, że niszczy wzrok, aż wreszcie, że na gry pozwalają rodzice, którzy nie mają czasu dla własnego dziecka…

Zwykle mówiąc „gra” mamy przede wszystkim na myśli te gry brutalne, z duża ilością krwi, uczące dzieci przemocy. Okazuje się jednak, że w internecie oraz w sklepach jest mnóstwo gier logicznych oraz programów  edukacyjnych, które mają na celu rozwijać umysł, poprawić koncentrację, nauczyć słuchać ze zrozumieniem i umieć sobie radzić w trudnych sytuacjach,  uczą także opanowania, ćwiczą pamięć  a to wszystko potrzebne jest w środowisku przedszkolnym, szkolnym i procentuje także w dorosłym życiu. Oczywiście korzystanie z komputera i tego typu zabaw powinno być z umiarem i tylko od czasu do czasu, jako alternatywa dla oglądania bajek ale nigdy jako zastępstwo ruchu na świeżym powietrzu, zabaw z rodzicami, czy wspólnego czytania bajek.

Poniżej przedstawię kilka propozycji, które nie tylko uczą ale i bawią.

Akademia Umysłu to propozycja dla dzieci już od 3- 4 lat czyli przedszkolaków.  W obsłudze gry pomaga Tabi , która przyjemnym głosem instruuje dziecko co ma nacisnąć, jak poruszać się po grze i jakie kroki należy po kolei robić.

Gdy dziecko popełnia błędy Tabi motywuje do kolejnych prób, a gdy dziecko poradzi sobie z grą bardzo dobrze to nagradza brawami, chwali.  Akademia Umysłu to cztery pozycje; Wiosna. Lato, Jesień, Zima.  W każdej części są nowe propozycje gier i zabaw, które w bardzo różnorodny sposób ćwiczą pamięc i koncentracje, np. są to labirynty, puzzle, memo, zgadywanki, znajdź różnice, szukanie par, dopasowywanie śladów zwierząt do ich właścicieli, poznawanie zwierząt, malowanie, szukanie pochowanych przedmiotów, gry związane z pogodą, z porami roku i o wiele wiele więcej. Każda gra składa się z kilku poziomów trudności. 

A Tabi zacheca do pokonywania coraz trudniejszych zadań.

Gry przerywane są przez ćwiczenia – na monitorze pokazuje się instrukcja głosowa i obrazkowa jak ćwiczyć poszczególne partie ciała. 

Z wersją próbną gry możecie zapoznać się tutaj:


http://www.akademia-umyslu.pl/junior/wiosna


http://www.akademia-umyslu.pl/junior/lato


http://www.akademia-umyslu.pl/junior/jesien


http://www.akademia-umyslu.pl/junior/zima

Inne ciekawe propozycje gier dla małych i dużych dzieci, które także uczą i bawią to gry z bohaterami z popularnych bajek.

Tutaj znajdziecie bohaterów z kanału Mini Mini – puzzle, memo, labirynty, nauka języka angielskiego czy hiszpańskiego, odnajdowywanie różnic oraz malowanki


http://www.miniminiplus.pl/mm_gry_i_zabawy/gry.html

Dla wszystkich dzieci, które lubią z Dorą przezywać przygody zapraszam tutaj:


http://www.nick.com.pl/seriale/280-dora-mala-podrozniczka

Dosia,królewna Zosia, Jack i piraci czi Myszka Mini – gry z tymi postaciami dostępne są tu: 
http://www.disney.pl/disney-junior/menu/gry.jsp

A zagrać z Konikami  Pony czy  w Smerfne przygody można tu: 
http://www.teletoonplus.pl/gry/nowe-gry_kategoria/1

Także portal Interia przygotował ciekawą propozycję dla dzieci:


http://dzieciaki.interia.pl/

oraz kanał bajkowy Cbeebies


http://www.cbeebies.com/poland/things-to-do#games

 

Podsumowując, nauka obsługi komputera dla dzieci w  wieku 3 + i dla dzieci starszych to idealny moment bo umysł w tym wieku chłonie wiedzę, uczy się prawidłowo funkcjonować. A zdobyta wiedza z roku na rok procentuje i w przyszłości dziecko nie będzie miało problemów z nauką w szkole a przede wszystkim ze zrozumieniem zadań i logicznym myśleniem. 

Jeśli znacie inne fajne propozycje gier i zabaw dla dzieci, które można znaleść w sklepach czy na stronach internetowych piszcie, chętnie skorzystamy z nowych propozycji.

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~iwona

  10 marca 2014 o 00:25

  Mini mini polecam dla kazdego dziecka cos fajnego sie znajdzie

   
 2. ~AgaMamaDusi

  10 marca 2014 o 10:10

  Moja Córcia ma prawie 6 lat i od jakiś 1,5 gra sobie czasami w gierki. Uważam, że nie ma w tym nic złego jeśli jest to robione z głowa, czyli pod kontrolą rodziców i w ograniczonym limicie czasowym. Niektóre stronki które zostały tu wymienione znamy i lubimy.
  Jakiś czas temu robiłam podobną listę u siebie więc zapraszam :) http://pomieszane-z-poplatanym.blogspot.com/2013/09/dla-dzieci-w-sieci-cz1.html

   
  • ~dorotka0000025

   10 marca 2014 o 10:45

   Dziekuje na pewno skorzystmy i z Twojej listy

    
 3. justyna_wacowska

  10 marca 2014 o 13:02

  Ja dość często mojej Blance na MiniMini pozwalam grać, tam są mądre gry. Poza tym w ten sposób ćwiczy zdolności manualne. Oczywiście nie należy przesadzać, ale myślę, że jak każde dziecko od czasu do czasu w coś mądrego zagra, to nic mu nie będzie. Pozdrawiam.

   
  • Facebook